Powstanie Adidasa i Pumy przypomina mi do złudzenia biblijną historię braci Kaina i Abla.
Ich role zagrali:
Rudolf Dassler:
oraz Adolf Dassler:
Bracia należeli do partii nazistowskiej i mieszkali w niemieckim miasteczku Herzogenaurach,
gdzie w pralni matki otworzyli swój warsztat w którym produkowali pierwsze buty. Adi miał spokojne usposobienie, Rudolf był jego absolutnym przeciwieństwem. Świetnie się uzupełniali - podczas gdy jeden produkował i projektował, drugi wykorzystywał swój dar przekonywania i sprzedawał wyroby.
Punktem zwrotnym w historii ich kariery było namówienie biegacza Jesse Owensa do noszenia ich butów. Owens zdobył złoty medal na olimpiadzie, a buty Dasslerów stały się obiektem pożądania. Ich firma - Gebrüder Dassler Schuhfabrik rosła w siłę.
http://www.magazynbieganie.pl
Jednak dalsza historia nie była tak kolorowa - im więcej sukcesów odnosili, tym więcej kłótni wybuchało między nimi. Pozytywnemu rozwojowi firmy nie sprzyjał również fakt, że mieszkali pod jednym dachem wraz z żonami, które pałały do siebie nienawiścią. Mieszkańcy miasteczka próbowali oczywiście znaleźć własne przyczyny konfliktu i spekulowali, że ojcem syna Adiego jest tak na prawdę jego brat.
Rudi został powołany do wojska, Adi w tym czasie rozwijał interes. Kres wspólnej firmie położyli w roku 1948 - podzielili miedzy sobą majątek, pracowników i założyli dwie odrębne firmy.
Adi nazwał swoją firmę Adidas (Adi + Dass - pierwsze litery z nazwiska Dassler).
Rudi produkował pod szyldem Ruda, jednak zmienił ją na nazwę kojarzącą się ze sportem - Puma.
Bracia zbudowali swe fabryki na dwóch odrębnych stronach miasta. Życiem rodziny Dasslerów oraz historią ich firm żyło już całe miasteczko. Adidas i Puma reprezentowała zupełnie inne wartości, co podzieliło mieszkańców Herzogenaurach. Puma była katolicka i konserwatywna, Adidas protestancki i socjaldemokratyczny. Wystarczyło jedno spojrzenie na obuwie rozmówcy i było wiadomo z osobą o jakich wartościach ma się do czynienia. Poza tym kupowali oni w innych sklepach i jadali w innych miejscach - Adidas i Puma stały się wyrazem stylu życia mieszkańców, którzy identyfikowali się z jedną lub drugą firmą.
Rudolf zmarł w 1974 na raka płuc, Adolf w 1978. Bracia zostali pochowani na miejskim cmentarzu, po dwóch przeciwnych stronach.
Do dzisiaj główne siedziby firm znajdują się w miasteczku. Opuszczenie rodzimego Herzogenaurach przez jedną z nich oznaczałoby przecież... zwycięstwo tej drugiej.
0 komentarze:
Prześlij komentarz