piątek, 24 stycznia 2014


Masz świetny pomysł, lecz nie masz środków finansowych na jego wdrożenie? Może warto pomyśleć o Crowdfundingu?Co to jest Crowdfunding?

Crowdfunding to finansowanie społecznościowe. Początki tego zjawiska sięgają 1997 roku, kiedy zespół Marion zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowe w celu zorganizowania trasy koncertowej. Przy pomocy fanów zebrali 60 tys dolarów, więc koncert doszedł do skutku. Pomysł ewaluował i powstało kilkanaście platform, na których możesz zgłosić swój pomysł i znaleźć inwestorów na jego realizację.

Jak to działa? 

Na specjalnej platformie umieszczasz swój pomysł, przedstawiasz się, zamieszczasz dokładny opis i próbujesz przekonać innych, że Twój produkt będzie dla nich przydatny. Jeżeli Ci się uda, zaczną napływać na konto pieniądze od darczyńców. Abyś otrzymał pieniądze, musi zostać spełniony podstawowy warunek - założona przez Ciebie minimalna kwota, musi zostać osiągnięta. Nie ma szans, żebyś otrzymał tylko połowę, lub określony procent środków. Jeżeli Ci się nie uda, pieniądze wracają na konta darczyńców.

Pamiętajcie, że nie może to być pomysł typu "zafunduj mi lepsze życie, potrzebuję nowego sprzętu do studia fotograficznego itp." Ludzie oprócz tego, że pewnie chcą Ci pomóc robią to też z chęci posiadania jakiegoś produktu (w odróżnieniu od publicznych zbiórek pieniędzy, przy których darczyńca nie otrzymuje nic w zamian). Kapitał zbiera się z wielu drobnych wpłat przeznaczonych na realizację pomysłu. Każdy z darczyńców dostaje jakąś formę gratyfikacji w zależności od wysokości wpłaconej darowizny: może być to produkt, który dopiero wejdzie na rynek, udziały, a jeżeli kwota była symboliczna - gadżet promocyjny. Można powiedzieć, że jest to forma przedsprzedaży, gdzie klient nie zna jeszcze wyniku końcowego, ale kupuje jego prototyp. Jeżeli masz jakiś śmiały pomysł, który może okazać się użyteczny dla innych spróbuj swoich sił!

Gdzie to znajdę?

Najpopularniejszą platformą jest www.kickstarter.com

obok niego działają:

indigogo, scifundchallenge, petridish.org

i polskie:

polakpotrafi.pl wspieramkulture.pl, megatotal.pl, siepomaga.pl, beesfund.com

Macie jakieś doświadczenia z podobnymi platformami? A może pomagaliście komuś przy realizacji jakiegoś pomysłu? Podzielcie się wrażeniami. :)0 komentarze:

Prześlij komentarz