Zarządzanie sobą w czasie jest bardzo istotną umiejętnością, której większość osób nie wiedzieć czemu mimo dorosłego wieku nie posiadła. Moim zdaniem powinien być to jeden z obowiązkowych przedmiotów szkolnych i to już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ze wszystkich dostępnych na świecie dóbr, tylko czas został rozgospodarowany w miarę sprawiedliwie. Każdy z nas ma do dyspozycji 24 godziny w ciągu dnia (no może nie do końca 24, o czym pisałam już w tym poście), ale co z nimi robimy jest już kwestią indywidualną.
Z okazji Nowego Roku napisałam post nawiązujący do moich postanowień, związanych właśnie z tą tematyką. Teraz chciałabym się skupić na praktycznej stronie, czyli z dniem dzisiejszym zaczynam nowy cykl postów o zarządzaniu sobą w czasie!
DLACZEGO WARTO PLANOWAĆ?
- mówi się, że 1 minuta planowania, to 10 do 60 minut zaoszczędzonego czasu
- wg. badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanford ludzie wykorzystują tylko od 2 do 10% swoich możliwości (są też tacy, którzy wykorzystują nawet do 50% - to oczywiście Ci, którzy potrafią dobrze gospodarować własnym czasem.)
Myślę, że powyższe powody są wystarczające do poświęcenia czasu i wysiłku na naukę planowania, ale warto też znaleźć swoje własne.
Dzisiaj zaczynamy część pierwszą, wprowadzającą !
I.
ZNAJDŹ MOTYWACJĘ
II.
OCEŃ SWOJĄ SYTUACJĘ
III.
NA CO TRACISZ NAJWIĘCEJ CZASU?
(Polecam też metodę rozpisania jednego dnia szczegółowo w punktach - co robimy i ile czasu.)
IV.
ZASTĄP PIERDOŁY RZECZAMI WAŻNYMI!
Jeśli już wiemy czego nie robić, spróbujmy zastąpić te czynności rzeczami które robić chcemy, lub powinniśmy. I tu pora na zastanowienie się i wypisanie co chcemy osiągnąć, jakich umiejętności do tego potrzebujemy, jak możemy je zdobyć... I zajęcie się nimi w czasie wolnym. Skupmy się na rzeczach ważnych, które doprowadzą nas do celu. Podobno wystarczy 30 dni na wykształcenie w sobie nowego nawyku... ;)
V.
OCZYŚĆ MIEJSCE PRACY
Wyrzuć wszystko co leży na Twoim biurku, zostaw tylko narzędzia potrzebne do pracy. Niech nic nie jest w stanie Cię rozpraszać.
0 komentarze:
Prześlij komentarz