sobota, 25 stycznia 2014


Zarządzanie sobą w czasie jest bardzo istotną umiejętnością, której większość osób nie wiedzieć czemu mimo dorosłego wieku nie posiadła. Moim zdaniem powinien być to jeden z obowiązkowych przedmiotów szkolnych i to już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ze wszystkich dostępnych na świecie dóbr, tylko czas został rozgospodarowany w miarę sprawiedliwie. Każdy z nas ma do dyspozycji 24 godziny w ciągu dnia (no może nie do końca 24, o czym pisałam już w tym poście), ale co z nimi robimy jest już kwestią indywidualną. 
Z okazji Nowego Roku napisałam post nawiązujący do moich postanowień, związanych właśnie z tą tematyką. Teraz chciałabym się skupić na praktycznej stronie, czyli z dniem dzisiejszym zaczynam nowy cykl postów o zarządzaniu sobą w czasie! 

DLACZEGO WARTO PLANOWAĆ?

- mówi się, że 1 minuta planowania, to 10 do 60 minut zaoszczędzonego czasu
- wg. badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanford ludzie wykorzystują tylko od 2 do 10% swoich możliwości (są też tacy, którzy wykorzystują nawet do 50% - to oczywiście Ci, którzy potrafią dobrze gospodarować własnym czasem.)

Myślę, że powyższe powody są wystarczające do poświęcenia czasu i wysiłku na naukę planowania, ale warto też znaleźć swoje własne.

Dzisiaj zaczynamy część pierwszą, wprowadzającą !

I.
 ZNAJDŹ MOTYWACJĘ  

Po pierwsze musisz znaleźć motywację i skupić się na rzeczach, które chcesz zrobić. Dlaczego chcesz nabyć umiejętność gospodarowania czasem? Co byś chciał robić, w jaki sposób się realizować? Mając konkretny powód jest zdecydowanie łatwej o coś walczyć.

II.  
OCEŃ SWOJĄ SYTUACJĘ

Oceń w jakim miejscu się znajdujesz i jak jest u Ciebie z tym planowaniem. Czy jesteś z siebie zadowolony? Czy może warto przemyśleć jak działać lepiej, bardziej produktywnie?

III. 
NA CO TRACISZ NAJWIĘCEJ CZASU?

Zrób rachunek sumienia. Wypisz czynności przez które tracisz najwięcej czasu, które nie przynoszą Ci żadnych rezultatów, wraz z ilością czasu jaki na nie przeznaczasz. W ten sposób znajdziesz czas, którego "Ci brakuje" na ważniejsze czynności. Po wykonaniu tego zadania jesteś bardziej świadomy, więc jesteś już o krok bliżej do sukcesu.
(Polecam też metodę rozpisania jednego dnia szczegółowo w punktach - co robimy i ile czasu.)

IV.
ZASTĄP PIERDOŁY RZECZAMI WAŻNYMI!

 Jeśli już wiemy czego nie robić, spróbujmy zastąpić te czynności rzeczami które robić chcemy, lub powinniśmy. I tu pora na zastanowienie się i wypisanie co chcemy osiągnąć, jakich umiejętności do tego potrzebujemy, jak możemy je zdobyć... I zajęcie się nimi w czasie wolnym. Skupmy się na rzeczach ważnych, które doprowadzą nas do celu. Podobno wystarczy 30 dni na wykształcenie w sobie nowego nawyku... ;)

V. 
OCZYŚĆ MIEJSCE PRACY 

Wyrzuć wszystko co leży na Twoim biurku, zostaw tylko narzędzia potrzebne do pracy. Niech nic nie jest w stanie Cię rozpraszać. 

Te wstępne czynności pomogą Ci określić w jakim punkcie się znajdujesz, oraz przygotować Cię do konkretnego działania. Wskazówki odnośnie planowania krok po korku i narzędzi do niego przydatnych znajdziesz już w kolejnych postach.0 komentarze:

Prześlij komentarz